Skocz do głównej treści strony
PCEN

Refleksje
po ogólnopolskiej konferencji „Kompetencje kluczowe XXI wieku – Fair Influencer”

Dnia 28 listopada br. w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku odbyła się ogólnopolska konferencja „Kompetencje kluczowe XXI wieku – Fair Influencer”, realizowana w ramach projektu międzynarodowego Erasmus+ „EU WISE- Young Citizens & Consumers”. Wydarzenie to było skierowane głównie do nauczycieli, ale udział w nim wzięła również grupa uczniów VI LO – klasa 1A i 2A, realizująca rozszerzony WOS. Konferencję prowadzili Tadeusz Makulski – prezes PSSH i Hanna Szulman-Kudrin – edukatorka, nauczycielka VI LO w Gdańsku.

Podczas spotkania poruszono poniższe zagadnienia:

  • Wykorzystanie technologii do wsparcia umiejętności metodycznych. W tej części konferencji uczestnicy obejrzeli m.in. filmy kampanijne z początkowego okresu realizacji projektu (szczególnie istotny był ten dotyczący działań w obronie klimatu: „Szóstka dla Klimatu”).
  • Open Space. Uczniowie i nauczyciele dyskutowali na temat sprawiedliwego handlu, zmian klimatycznych
    czy zrównoważonego rozwoju. Powstało wiele autorskich pomysłów, np. jak przyczynić się do pozytywnych zmian, jak nie marnować wody, żywności itd. Uczestnicy zrozumieli, że zmiany wcale nie muszą być wielkie ani uciążliwe, a często mała modyfikacja przyzwyczajeń może być pierwszym krokiem do ochrony środowiska. Dowiedzieli się również, jak właściwe postępować z produktami uznanymi już za bezużyteczne (np. wykorzystać żywność, której termin przydatności do spożycia niedawno się skończył, jako paszę dla niektórych zwierząt lub przekazać rzeczy, które nie są już potrzebne, a które zostałyby wyrzucone). W przerwie uczestnicy mogli napić się kawy czy herbaty Fair Trade.

Kolejną częścią konferencji był interaktywny wykład „Fair Influencer” Katarzyny Włodkowskiej – doradczyni metodycznej CDN
w Pile. W tej części spotkania uczestnicy mogli lepiej poznać zjawisko fake news oraz dowiedzieć się, dlaczego ono powstaje i czemu służy. Można było wczuć się w rolę twórcy oraz nauczyć rozpoznawać fałszywe informacje, grając m.in. w grę „Bad News”.

Po wykładzie nastąpiła ostatnia część konferencji: panel dyskusyjny dotyczący podniesienia jakości nauki. W dyskusji udział wzięli: Dorota Enger — dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich, Jarosław Dziubich – nauczyciel w XXXIX LO
w Warszawie i lider edukacji globalnej oraz Karolina Grześkowiak – nauczycielka j. polskiego, dyrektorka VI LO w Gdańsku. Poproszono również Hannę Szulman-Kudrin o podzielenie się doświadczeniem z zakresu uczenia poprzez działanie oraz podnoszenie jakości pracy szkoły dzięki realizacji projektów międzynarodowych.

O swoich wrażeniach opowiedzieli uczniowie uczestniczący w konferencji:

Wyjątkowe było to, że w trakcie pracy my uczniowie mogliśmy dyskutować z autorytetami z zakresu
edukacji globalnej i nas słuchano. Nikt nie kwestionował naszych poglądów. Panowała na sali cudowna
atmosfera i pewien dyskretny luz, który sprawił, że byliśmy zaangażowani w prace i wspólne szukanie
rozwiązań.

Zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak ważne jest stwierdzenie: „że jeśli chcesz ratować świat, zacznij od siebie…”,
a to oznacza, że można robić coś znacznie lepiej i rozsądniej, zamiast nie robić nic. A do tego to cudowne
vegańskie jedzenie, o sprawiedliwym torcie nie wspominając.

Konferencja była okazją do podsumowania działań szkoły w ramach projektu Erasmus+.

Jestem dumna, że chodzę do szkoły, która jako jedyna w Trójmieście nosi tytuł Szkoły Przyjaznej
dla Sprawiedliwego Handlu. To spore wyzwanie dla nas, by utrzymać ten tytuł i pielęgnować ideę.
Zuzanna Choroszkiewicz
Klasa IA VI LO

image0(1)
 
IMG_20221128_113640
Źródło: VI LO w Gdańsku
 
Konferencja zrealizowana została pod patronatem merytorycznym:
PCEN_Logo
Więcej o patronatach PCEN: ZOBACZ
 

Przejdź do góry strony