Skocz do głównej treści strony
PCEN

III Pomorskie Forum Edukacji

W nowym 2015 roku mamy przyjemność oddać w Państwa ręce numer specjalny „Edukacji Pomorskiej”. Chcielibyśmy, by zawarta w nim relacja z wydarzeń związanych z III Forum Pomorskiej Edukacji dostarczyła wiedzy tym wszystkim, którzy nie mieli okazji wziąć w nim udziału, ale również stanowiła pewnego rodzaju omówienie i podsumowanie najistotniejszych faktów dla jego uczestników. (…)

dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Renata Ropela

 

Specjalny numer „Edukacji Pomorskiej”

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Edukacji Pomorskiej” (nr 68/19), który poświęcony jest III Forum Pomorskiej Edukacji.

IIIFPE EP_68_okladka
Tutaj pobierz

Wprowadzeni - III Forum Pomorskiej Edukacji
 
 
III Forum Pomorskiej Edukacji poprzedziły cztery fora subregionalne, które odbyły się kolejno w: Starogardzie Gdańskim (26 września), Wejherowie (30 września), Chojnicach (6 października) i Słupsku (8 października). W trakcie tych spotkań zaprezentowana została specyfika edukacji w danym subregionie, co pozwoliło zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami. Zagadnienia, którym uczestnicy forów poświęcili szczególną uwagę, to sprawy niezwykle istotne dla budowania wysokiej jakości edukacji: wychowanie w szkole, którego ważnym aspektem jest także troska o bezpieczeństwo ucznia, skuteczne wykorzystanie wyników egzaminów zewnętrznych i badań ewaluacyjnych oraz wspieranie rozwoju szkoły. Dyskusje w poszczególnych grupach tematycznych poprowadzili eksperci: dr Piotr Zamojski – adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Instytutu Pedagogiki UG, p. Bożena Żuk – dyrektor ODN w Słupsku i p. Dorota Granoszewska-Babiańska – kierownik Referatu edukacji i aktywizacji zawodowej i społecznej. Istotnym punktem każdego z czterech forów będzie także debata poświęcona potencjałowi i ograniczeniom edukacji danego subregionu.
 
Uwagi i spostrzeżenia wypracowane w czasie forów subregionalnych potraktowano jako punkt wyjścia do rozważań w ramach regionalnego III Forum Pomorskiej Edukacji, które odbyło się 29 października 2014 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Inne tematy, które poruszali uczestnicy tego spotkania, to tendencje rozwoju edukacji pomorskiej, odpowiedzialność samorządu za jakość edukacji oraz wyzwania, z którymi zmierzyć się będzie musiała szkoła XXI wieku. Celem prac prowadzonych w ramach forów subregionalnych i III Forum jest wypracowanie wartościowych rekomendacji, których wdrożenie sprzyjać będzie podnoszeniu jakości pomorskiej edukacji.
 
Reportaż z przebiegu III Forum Pomorskiej Edukacji
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z reportażem z przebiegu regionalnego III Forum Pomorskiej Edukacji oraz z materiałem filmowym CEN, prezentującym wystąpienia prelegentek i prelegentów Forum, które odbyło się 29 października 2014 roku w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.
 
Otwarcie III Forum Pomorskiej Edukacji
 
 
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Otwarcie III Forum Pomorskiej Edukacji
III Forum Pomorskiej Edukacji, Gdańsk 29 X 2014 r.
 
Odpowiedzialność samorządu za jakość edukacji
 
 
dr hab. Michał Federowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, Odpowiedzialność samorządu za jakość edukacji
III Forum Pomorskiej Edukacji, Gdańsk 29 X 2014 r.
 
“Idealna szkoła” zdaniem uczniów
 
 
III Forum Pomorskiej Edukacji, Gdańsk 29 X 2014 r.
Anna Krych, Wiktoria Majkowska
“Idealna szkoła” – zdaniem uczniów.
 
Wyzwania wobec szkoły XXI wieku
 
 
dr hab. prof. UW Jolanta Choińska-Mika, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Wyzwania wobec szkoły XXI wieku
III Forum Pomorskiej Edukacji, Gdańsk 29 X 2014 r.
 
Od "edukacji na Pomorzu" do "edukacji pomorskiej"
 
 
prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Od “edukacji na Pomorzu” do “edukacji pomorskiej”
III Forum Pomorskiej Edukacji, Gdańsk 29 X 2014 r.

Przejdź do góry strony