Skocz do głównej treści strony
PCEN

Zbliża się rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

Wydawnictwo KEW zachęca do czytania:

 

Zbliża się rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. W artykule dla „Nowej Europy Wschodniej” Wojciech Konończuk zauważa, że ukraińskie państwo stanęło na wysokości zadania – nie tylko nie zostało sparaliżowane, ale broni się i działa zaskakująco efektywnie. Cieszy nas decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2. Jednocześnie dostrzegamy, jak wiele jeszcze należy zrobić, aby zwlekanie Berlina nie utrudniało wsparcia dla broniącej się Ukrainy. Jako organizatorzy Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu, platformy dla polsko-niemieckiego dialogu o polityce wschodniej, widzimy tutaj wyzwanie również dla nas. 

 

Literatura ukraińska

Rosyjskiemu imperializmowi jest podporządkowana również kultura – przekonuje w swoim tekście Tomasz Kamusella. Poznawanie twórczości narodów, które były lub są ofiarami Rosji, jest sposobem na pokojowe przeciwdziałanie polityce podważania ich wartości. W ostatnich miesiącach nakładem wydawnictwa KEW ukazały się w polskim przekładzie dwie książki istotne dla opowiedzenia o rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Reportaż Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku  Stanisława Asiejewa, dziennikarza z Doniecka i więźnia tytułowego obozu, jest zapisem najnowszej historii. Powieść Żółty książę Wasyla Barki daje świadectwo ofiarom Hołodomoru. Świetlaną drogę na język polski przetłumaczył Marcin Gaczkowski, a Żółtego księcia – Maciej Piotrowski.

 

Literatura czeska

Przekładem Anny Wanik Kolegium zadebiutowało w wydawaniu literatury czeskiej. Powieść Wracz Martina Ryšavego nie odbiega jednak od typowego dla nas zainteresowania Europą Wschodnią — opowiada o Rosji z czeskim poczuciem humoru. W Czechach książka otrzymała najważniejszą nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii proza.

 

Zapowiedzi

Już wkrótce nakładem Wydawnictwa KEW ukaże się długo oczekiwana biografia Zofii Hertz. Z Jerzym Giedroyciem bohaterka książki współtworzyła Instytut Literacki w Maisons-Laffitte i „Kulturę”. Pismo to przez pół wieku było jednym z najważniejszych głosów w polskiej debacie wolnościowej. Na jego łamach wykuwała się doktryna ULB: nie będzie bezpiecznej Polski bez wolnych Ukrainy, Litwy i Białorusi. Zofia Hertz. Życie na miarę „Kultury” to debiut Kamili Łabno-Hajduk. Gorąco polecamy! W najbliższych czasie zaoferujemy Państwu również tomik lwowskiego poety Hryhorija Czubaja Niech odejdą z niczym. Autorem przekładu jest Maciej Piotrowski, znany Państwu z lektury powieści Wasyla Barki. W lutym zaś długo wyczekiwaną premierę będzie miała książka Żanny Komar Stanisławów 20/XX – opowieść o przedwojennej architekturze miasta.

 

Wywiady o rosyjskiej wojnie w Ukrainie

W ramach 4. Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu przeprowadziliśmy trzy rozmowy z niemieckimi ekspertami. Franziska Davies opowiedziała o niemieckiej polityce wobec Rosji, Garry Poluschkin o wsparciu i przyszłej odbudowie Ukrainy, a Wilfried Jilge o znaczeniu regionu Morza Czarnego.

 

Seria podcastów poświęcona Zagładzie

Odchodzą ostatni świadkowie koszmaru Auschwitz-Birkenau, fabryki śmierci, w której zgładzono ponad milion Żydów z całej Europy. Pozostał obóz, a w nim przedmioty pozwalające historykom i konserwatorom poznać historie pojedynczych ludzi. Seria składa się z sześciu odcinków poświęconych ofiarom Zagłady z różnych grup: kobietom, Żydom, radzieckim więźniom, dzieciom, homoseksualistom, Polakom, ale też sprawcom zbrodni czy sztuce obozowej. Podcast jest dostępny w językach polskimangielskim hebrajskim.

 

Confronting Memories — materiały dla nauczycieli

W niektórych państwach obraz II wojny światowej ma jednego agresora – nazistowskie Niemcy – i walczącą z nimi koalicję aliantów. W Europie Środkowo-Wschodniej wyzwolenie przez Armię Czerwoną oznaczało początek kolejnej formy totalitarnego zniewolenia. W efekcie istnieją znaczne różnice w sposobie nauczania o przebiegu wojny. W zestawach lekcji przygotowanych przez specjalistów z Europy Środkowej i Wschodniej staramy się zaprezentować te odmienności uczniom. Mamy szczerą nadzieję, że będzie to ważny – choć skromny – krok w kierunku lepszego rozumienia naszych pamięci o największej wojnie w dziejach ludzkości.

 

Platforma medialna dla dziennikarzy ukraińskich im. Bohdana Osadczuka

20 stycznia 2023 roku redakcja „New Eastern Europe” zorganizowała wraz z ukraińskim partnerem Академія Української Преси (Akademia Prasy Ukraińskiej) warsztat dziennikarski skierowany do ukraińskich dziennikarzy i studentów ukraińskich uniwersytetów. W ramach warsztatu uczestnicy rozmawiali o nowych trendach w międzynarodowym dziennikarstwie. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu Platforma medialna dla dziennikarzy ukraińskich im. Bohdana Osadczuka. W jego ramach opublikowaliśmy łącznie 25 tekstów dziennikarzy ukraińskich, zorganizowaliśmy dwa warsztaty szkoleniowe oraz stworzyliśmy przestrzeń do pracy dla ukraińskich dziennikarek i analityczek, które po 24 lutego 2022 roku były zmuszone do opuszczenia swojego kraju i przebywają w Polsce.

 

Źródło: Zespół KEW

Przejdź do góry strony