Skocz do głównej treści strony
PCEN

Święto Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Spotkanie historii z nowoczesnością

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza w niedzielę, 16 czerwca, na obchody Święta Kawalerii, które już po raz 18. odbędą się w Starogardzie Gdańskim. Współorganizatorem tej imprezy jest Województwo Pomorskie.

Program uroczystości skierowany jest do odbiorców w różnych grupach wiekowych, w tym do dzieci oraz młodzieży, i obejmuje m.in.:

  • ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych Wojska Polskiego i NATO, w tym pojazdów, wozów bojowych, sprzętu wojskowego czy ekwipunku;
  • pokaz działania Wojska Polskiego w realiach współczesnego pola walki;
  • pokaz musztry paradnej oraz władania bronią białą;
  • prezentację broni historycznej oraz wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 r.;
  • możliwość wzięcia udziału w konkurencjach sprawnościowych;
  • inscenizacje historyczne.

Uroczystość Święta Kawalerii ma charakter ponadlokalnego festynu patriotycznego. Edukacyjny charakter imprezy służy zachowaniu tożsamości patriotycznej społeczeństwa, a także wzmocnieniu identyfikacji Pomorzan z regionem.

O godzinie 10.30 w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Pomorskiej 4 w intencji poległych i zmarłych szwoleżerów odprawiona zostanie msza święta.

Tego samego dnia – już o 12.00 – w starogardzkim Stadzie Ogierów przy ul. Mickiewicza 13 otwarta zostanie ekspozycja sprzętu wojskowego.

Zaprezentowany zostanie potencjał Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i NATO. Będzie można zobaczyć w akcji współczesny sprzęt wojskowy oraz przyjrzeć się z bliska zabytkowej broni i wyposażeniu armii sprzed lat.

Już od godziny 14.00 w tym samym miejscu organizatorzy zaplanowali widowiskowe pokazy musztry paradnej czy władania białą bronią w wykonaniu kawalerzystów. W programie nie zabraknie inscenizacji historycznych przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także przez współczesnych żołnierzy. Uczestnicy festynu będą mogli się sprawdzić w strzelaniu do celu czy rzucie granatem oraz posilić pożywną wojskową grochówką.

Święto Kawalerii potrwa do godziny 17.00.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo na stronie WWW oraz profilu FB.

Źródło: UMWP / Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Przejdź do góry strony